Stowarzyszenie powstało z pasji do teatru muzycznego w jego klasycznej formie. Z chęci podtrzymania i kultywowania jego tradycji, poprzez wystawianie dzieł najbardziej dla niego charakterystycznych. Operetka, wodewil, komedia muzyczna, to historie, które bawią i wzruszają, choć pozornie mogą zdawać się już DÉMODÉ.
Historia naszej grupy rozpoczęła się w mieście Łodzi, Ziemi Obiecanej opisanej przez Władysława Reymonta. Dlatego cytat z Jego nagrodzonej literackim Noblem powieści… ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć…STOWARZYSZENIE, jest najkrótszym i najcelniejszym komentarzem historii jego powstania.
Powstanie naszej Grupy to efekt odchodzenia Teatrów Muzycznych w Polsce i na świecie od klasycznej operetki, która ma wielu swoich zwolenników w starszym pokoleniu. Widzowie wile razy pytają nas, kiedy w Teatrze Muzycznym w Łodzi będzie operetka. Wiem, że i młodym ludziom ta forma rozrywki mogłaby się spodobać gdyby nie fakt, że jej po prostu nie znają. Dlatego postanowiliśmy działać na rzecz podtrzymania tradycji operetki w Łodzi, ale i w całej Polsce wpisując kultywowanie tradycyjnych form teatru muzycznego w Statucie Stowarzyszenia, jako główny cel naszego działania. Ten cel chcemy zrealizować poprzez produkcję spektakli, koncertów, wykładów i spotkań z widzami.
Członkowie założyciele naszej grupy to: Anna Borzyszkowska, Agnieszka Gabrysiak, Zuzanna Dinter – Markowska, Lesław Białecki, Szymon Jędruch, Zbigniew Lasota, Maciej Markowski, Janusz Skoneczny.
Oficjalnie Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene powstało 5 czerwca 2020 roku. Działa pod patronatem Teatru Muzycznego w Łodzi a jej członkami są obecni i byli artyści tego Teatru. Działając jeszcze, jako grupa nieformalna w maju 2020 roku zrealizowaliśmy z Teatrem Muzycznym w Łodzi słuchowisko multimedialne pt. „Bajkowisko” poświęcone twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Janusza Skonecznego, połączone z konkursem plastycznym dla dzieci. Premiera I odcinka odbyła się 1 czerwca 2020 na stronach www Urzędu Miasta Łodzi, jako inauguracja Dnia Dziecka w sieci.
Pierwsza premiera naszej Grupy to wodewil Marka Aleksandra Kaweckiego Hotelik Démodé w adaptacji scenicznej i reżyserii Marcina Sosińskiego, z choreografią Zuzanny Dinter- Markowskiej, muzyka w czasie rzeczywistym w aranżacji Krzysztofa Jaszczaka/ Maksymiliana Pelczarskiego. Sufler/inspicjent Elżbieta Literacka, producent/asystent reżysera Szymon Jędruch. Premiera odbyła się 19 września 2020 roku pod patronatem Teatru Muzycznego a spektakl objęła patronatem honorowym prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, partnerem spektaklu jest Bibliotek Miejska w Łodzi a patronat medialny objęła telewizja TVP3 ŁÓDŹ.
W trakcie prób do spektaklu spotkały się dwa pokolenia realizatorów. Marek Aleksander Kawecki autor scenariusza lat 65 i Marcin Sosiński lat 30 odpowiedzialny za adaptacje tekstu i reżyserię oraz Zuzanna Dinter – Markowska utalentowana choreograf. Z tej niezwykłej mieszanki doświadczenia i młodości powstał wodewil w czystej formie gatunku, ale zanurzony we współczesnym świecie. Hotelik Démodé to spektakl, który łączy pokolenia.
We wrześniu 2021 roku przy okazji wystawienia wodewilu Hotelik Démodé zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie z widzami oraz autorem i reżyserem spektaklu pod hasłem Hotelik Démodé – łączy pokolenia. To nasz wspólna inicjatywa z Fundacją 2035 oraz Fundacją HIPOKAMP mając dać odpowiedź na pytanie czy jest możliwa sztuka międzypokoleniowa. W spotkaniu i dyskusji wieli udział Marek Aleksander Kawecki autor wodewilu, Marcin Sosiński – reżyser spektaklu Pani Grażyna Busse – gerontolog, prezes Stowarzyszenia HIPOKAMP (pełna nazwa Stowarzyszenie Edukacyjne Centrum Edukacji Międzypokoleniowej HIPOKAMP), pomysłodawczyni i realizatorka działań Centrum Inicjatyw Międzypokoleniowych przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 przy ul. Sopockiej 3/5 w Łodzi oraz Pani Magdalena Poulain – prezes Fundacji 2035 od 10 lat zajmującej się zagadnieniami polityki demograficznej także w kontekście dostępu i uczestnictwa w kulturze osób starszych oraz działaniami międzypokoleniowymi. Na spotkaniu byli też widzowie spektaklu w różnym wieku.
Konkluzja spotkania jest bardzo optymistyczna, ponieważ zdaniem zebranych Hotelik Démodé to spektakl, który ma szansę przerzucić most między pokoleniowy i widzowie w różnym wieku mogą w nim odnaleźć coś dla siebie.
Smaczku historii powstania naszej Grupy dodaje fakt, że zarejestrowaliśmy nasza organizację podczas tzw. pierwszej fali pandemii Covid 19, która cały czas determinuje i utrudnia nasze działania. Naszymi celem jest przeciwdziałać skutkom pandemii takim jak depresja, samotność zerwanie więzi międzyludzkich. Naukowcy podkreślają terapeutyczne właściwości obcowania ze sztuką a teatr muzyczny w klasycznej formie ma w tym względzie same atuty. Muzyka, śpiew, taniec, lekka forma, duża dawka inteligentnego humoru to przepis na poprawę samopoczucia i odprężenia. Aby potwierdzić terapeutyczne właściwości naszych działań wspólnie z Fundacją PełnąParą przeprowadziliśmy badanie satysfakcji widzów wodewilu Hotelik Démodé we wrześniu 2021 roku. Badanie odbyło się w innowacyjnej formule CulturDecode poprzez aplikację zamontowana w mobilnych urządzeniach, poprzez które ankieterzy zadali widzom 5 pytań. Zainteresowanych odsyłam do zakładki Aktualności.
10 listopada Grupa została zaproszona do realizacji Koncertu Muzyka Polska w Muzeum Ziemi Wieluńskiej z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości. Więcej zakładka Aktualności.
20 listopada 2021 roku, jako Grupa zrealizowaliśmy nasze kolejne działania w postaci inscenizowanego koncertu pt. Wesołe jest życie na podstawie twórczości Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Więcej zakładka Aktualności.
Wszystkim widzom i sympatykom naszej Grupy dziękujemy za pomoc. Jeżeli chcielibyście Państwo wesprzeć nasze działania poprzez darowiznę lub odpisanie 1% od podatku proszę wejść w zakładkę O Nas 1( procent podatku).
Przedstawienie musi trwać…..